Prvenstvo Evrope u sjedećoj odbojci: Bosna i Hercegovina nakon uzbudljive utakmice protiv Njemačke osvaja naslov

Sitzvolleyball-Team-Bosnien

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci uspješno je odbranila svoj naslov prvaka Evrope. U dramatičnom finalu prvenstva koje se igralo u Italiji, tim je pobijedio Njemačku sa 3:2 u setovima (18:25, 25:23, 28:30, 25:21, 15:6).

Već u prvom setu istakla se snaga Nijemaca, koji su taj set jasno dobili rezultatom 25:18. Međutim, u drugom setu bosanskohercegovačka reprezentacija dala je sve od sebe i izjednačila sa 25:23.

Pravi vrtlog emocija ponudio je treći set: iako je Bosna i Hercegovina povela sa 26:25, Njemačka je ipak osvojila set rezultatom 30:28. No, Bosna i Hercegovina nije poklekla. Podstaknuti prethodnim uspjehom, dominirali su četvrtim setom sa 25:21 i odveli utakmicu u odlučujući peti set. Tu su ponovo pokazali svoju snagu i osvojili set sa uvjerljivih 15:6.

Ovom impresivnom pobjedom bosanski tim se također direktno kvalifikovao za Paraolimpijske igre naredne godine. Ovo je drugi put zaredom da Bosna i Hercegovina osvaja evropski naslov u sjedećoj odbojci, nakon što su već 2015. bili najbolji u Evropi. Također, od 1999. do 2015. godine devet puta uzastopno su osvojili naslov, prije nego što je Rusija dva puta zaredom trijumfovala. U njihovoj impresivnoj bilanci sada se nalazi 12 zlatnih medalja, dvije bronzane i jedna srebrna za Bosnu i Hercegovinu.

U uspješnom timu bili su: Ifet Mahmutović (trener), Sabahudin Delalić (kapiten), Adnan Manko, Asim Medić, Dževad Hamzić, Ismet Godinjak, Mirzet Duran, Safet Alibašić, Ermin Jusufović, Jasmin Brkić, Stevan Crnobrnja, Armin Šehić, Nizam Čančar, Edin Đino i Elvis Šerifović.